• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/http://www.bezendikoyu.com
  • https://www.twitter.com/http://www.bezendikoyu.com
    • Bezendi Köyü Web Portalı
    • Sıladan Gurbete Gurbetten Sılaya
    • www.bezendikoyu.com
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.65248.6870
Euro10.138510.1791

Köyümüz


Bezendi Köyü (Pöküt)


Bezendi Köyünün resmi kayıtlara ulaşılamamakla beraber tahminen 200 yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Eski ismi Pöküt'dür. Gümüshane'nin Kelkit ilçesine bağlı 4 köyden oluşmaktadır. Bu köyler Yukarı Bezendi, Aşağı Bezendi, Savcı ve Kındıralık'tan oluşmaktadır. Yukarı Bezendi Köyü en çok hane ve nüfusa sahip olduğu için diğer üç köyün muhtarlığı ve merkezi konumundadır. Şu anki muhtarımız Polat Kömürcü'dür. Bezendi Köyü Kelkit köyleri içindeki en büyük yüz ölçümüne sahip köydür. Yüzölçümü 54,2 km karedir. Bezendi Köyü Kelkit'in kuzey batısında, Şiran ilçesi sınırı ve Gümüşhane il sınırında bulunmaktadır. Kuzeyinde Gümüşhane ye bağlı Kurtoğlu Köyü ve Kara Mustafa köyü bulunmamaktadır. Batısında Şiran ilçesi, Elmaçukuru Köyü (Barutçu) ve Çambaşı (Şinik) köyleri yer almaktadır. Bölgenin iklimi karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Yukarı Bezendi (Muhtarlık Merkezi)

Yukarı Bezendi en çok hane ve nüfusa sahip olduğu için diğer üç köyün muhtarlığı ve merkezi konumundadır. Son nüfus sayımına göre nüfusu 104 kişiden oluşmaktadır. İlçe merkezine uzaklığı 21 km.dir. Köy ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yukarı Bezendi Köyümüze dışarıdan gelen kabileler ile birlikte şu anki mevcut şeklini almıştır. Köyümüzün yerlileri olarak bilinen kabileleri Gamakgil, Dedegil ve birde bir rivayete görede Tunaların bir kısmıdır. Köyümüze sonradan göçebe olarak gelen bir kısım kabileler ise şu şekildedir. Selmangil Kars’tan, Mollaoğluları Gümüşhane Reysene köyünden, Kömürcügil (Mollaemigil) Savcıdan, Eminegil Gümüşhane’den, Şeyıhgil Şiran’dan köyümüze gelmişlerdir. 

Köy camisi yetersiz ve eski olduğundan yaklaşık 200 cemaat kapasiteli yeni camii 2013 yılında yapılmış ve hizmete açılmıştır. Eski camiinin yapılış tarihi tam olarak bilinememekle birlikte tahmini 1830 yılında yapılmıştır. 1948 yılında yapılmış olan bir ilköğretim okulu ve bu okula bağlı bir öğretmen lojmanı mevcuttur, fakat öğrenci sayısı yeterli olmadığından okul faaliyet göstermemektedir. Taşımalı eğitim sistemi uygulanmaktadır. Köyde sağlık evi ve buna bağlı lojman mevcut olup sağlık personeli bulunmamaktadır. Köyde yaklaşık olarak 110 adet büyükbaş hayvan ve toplam 600 civarı küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Su şebekesi mevcut olup yetersizdir. Kanalizasyon altyapısı mevcuttur. Köyde sabit telefon şebekesi vardır. Mobil telefonlar kısmi olarak kullanılabilmektedir. Köyün ilçeyle bağlantısını sağlayan yolun tamamı asfalt yoldur.


Yukarı Bezendiden Bir Görünüm

Aşağı Bezendi

Aşağı Bezendi merkez köyün doğu bölgesinde yer almaktadır. Merkez köye 2 km ilçe merkezine 19 km uzaklıktadır. Köyün yerlileri ise şu anki bilinen lakabı ile Sadetgildir. Son nüfus sayımına göre nüfusu 29 kişiden oluşmaktadır. İçme suyu şebekesi ve kanalizasyon altyapısı mevcuttur. 1964 yılında yapılmış olan bir ilköğretim okulu ve bu okula bağlı bir öğretmen lojmanı mevcuttur, fakat öğrenci sayısı yeterli olmadığından okul faaliyet göstermemektedir. Taşımalı eğitim sistemi uygulanmaktadır. Köyün eski camisinin tam olarak yapım tarihi bilinmemekle beraber, onun yerine 1952 de 50 kişilik bir cami yapılmıştır. Sabit telefon şebekesi mevcut olup mobil telefonlar kısmi olarak kullanılabilmektedir. Köyde küçükbaş hayvan mevcut değildir, yalnızca yaklaşık olarak 15 adet büyük baş hayvan mevcuttur. Köyün ilçeyle bağlantısını sağlayan yolun tamamı asfalttır.


Aşağı Bezendiden Bir Görünüm

Savcı Mahallesi

Savcı mahallesi merkezi köyün kuzeydoğu bölgesine yer almaktadır. Merkez köye 5 km ilçe merkezine 25 km uzaklıktadır. Son nüfus sayımına göre nüfusu 17 kişiden oluşmaktadır. Savcı mahallemizde 1961 yılında yapılmış 70 kişilik bir camii bulunmaktadır ve şu anda bir imam mevcuttur. İlköğretim okulu mevcut değildir, diğer mahallelerimizle birlikte Kelkit ilçe merkezinde taşımalı eğitim yapılmaktadır. İçme suyu şebekesi ve alt yapısı mevcut olup kanalizasyon altyapısı henüz yapılmamıştır. Sabit telefon şebekesi mevcut olup mobil telefonlar sorunsuz kullanılabilmektedir. Savcı mahallemizde 20 adet küçükbaş hayvan, 40 adet Büyükbaş hayvan mevcuttur. Mahallenin ilçeyle bağlantısını sağlayan yol Aşağı Bezendi Köyüne kadar asfalt olup kalan 6 km.lik yol stabilize yoldur.


Savcı Mahallesinden Bir Görünüm

Kındıralık Mahallesi

Kındıralık mahallesi merkez köyün batı bölgesinde yer almaktadır. Merkez köye 7-8 km ilçe merkezine 30 km uzaklıktadır. Son nüfus sayımına göre nüfusu 19 kişiden oluşmaktadır. Köyün yerlileri Hacıbekirgil (Kasımoğluları) olup Gosbigil Gümüşhane Zermut köyünden gelmişlerdir. İlköğretim okulu mevcut değildir, diğer mahallelerimizle birlikte Kelkit ilçe merkezinde taşımalı eğitim yapılmaktadır. İçme suyu şebekesi ve alt yapısı mevcut olup kanalizasyon altyapısı henüz yapılmamıştır. Sabit telefon şebekesi mevcut olup mobil telefonlar kısmi olarak kullanılabilmektedir.


Kındıralık Mahallesinden Bir Görünüm


Yorumlar - Yorum Yaz
Köy Muhtarı

Sitemizin 2021 yılına ait yayın bedeli köy muhtarımız Polat KÖMÜRCÜ tarafından ödenmiştir. Kendilerine şahsım ve köyümüz adına teşekkür ederim.

26.01.2021
Köyde Ayam
KELKIT
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret43221